
Cílem moderního vodárenství je dobrá nezávadná pitná voda, která se těší důvěře spotřebitelů. Voda, kterou lze nejen pít bez obav, ale u níž spotřebitel zároveň oceňuje její estetickou kvalitu. International Water Association (IWA) The Bonn Charter for Safe Drinking Water. September 2004
Co je to posouzení a řízení rizik systému zásobování pitnou vodou?
POSOUZENÍ A ŘÍZENÍ RIZIK (ANALÝZA RIZIK) SYSTÉMU ZÁSOBOVÁNÍ PITNOU VODOU JE POVINNOST OSOB* NAPŘ. PROVOZOVATELE VODOVODU NEBO KOMERČNÍ STUDNY, KTERÝ DODÁVÁ PITNOU VODU DO VODOVODU PRO VEŘEJNOU POTŘEBU NEBO KTERÝ VYRÁBÍ PITNOU VODU Z INDIVIDUÁLNÍHO ZDROJE JAKO SOUČÁST SVÉ PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI (FARMY, HOTELY, PENZIONY), PRO JEJÍŽ VÝKON MUSÍ BÝT POUŽÍVÁNA PITNÁ VODA.
*Osoby uvedené v § 3 odst. 2 zákon a § 3c zákona č. 258/2000 Sb., v platném zněníTATO POVINNOST VEŠLA V PLATNOST
1. 11. 2017 S NOVELOU ZÁKONA č. 258/2000 Sb. VE ZNĚNÍ č. 202/2017 Sb. (změny viz novela č. 167/2023 Sb.)
Provozovatel systému zásobování pitnou vodou* je povinen zpracovat (případně aktualizovat) provozní řád včetně posouzení a řízení rizik systému zásobování pitnou vodou a předložit ke schválení příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví nejpozději do 1.11.2025 (viz čl. IV zákona č. 202/2017 Sb., ve znění pozdějších předpisů).
Posouzení rizik se zpracovává jako dokument, který popisuje průběh analýzy a řízení rizik systému zásobování pitnou vodou a navrhuje nápravná a kontrolní opatření k ošetření nepřijatelných rizik; konkrétní postup jeho vypracování a hodnocení výsledků stanoví příloha č. 7 k vyhlášce č. 252/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Posouzení rizik je součástí provozního řádu (viz § 3c odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů), který je provozovatel SYSTÉMU ZÁSOBOVÁNÍ PITNOU VODOU povinen udržovat v aktuální podobě a předkládat příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví ke schválení.

V
rámci posouzení rizik provozovatel systému zásobování pitnou vodou sestaví tým, který má za
cíl prověřit, zda provozovaný systém zásobování pitnou vodou
je zdokumentovaný (od vodního zdroje až ke spotřebiteli). Dalším úkolem
týmu je identifikovat nebezpečné události, které v minulosti ohrozily
nebo by mohly ohrozit kvalitu nebo množství dodávané pitné vody.
Cílem je vyhodnocení míry rizika pro danou nebezpečnou událost (havárii) a následné řízení rizik (stanovení nápravného a kontrolního opatření, verifikace atd.) tak, aby se minimalizovala nebezpečí ohrožení jakosti pitné vody a její dodávky.
*Osoby uvedené v § 3 odst. 2 zákon a § 3c zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů